RIOT 14 – Når power og kontrol går hånd i hånd

Når det kommer til undervandsjagt, er elastikkerne en af de mest afgørende faktorer for din harpun’s performance. Det er her, kraften bliver skabt – og hvor forskellen mellem et godt og et perfekt skud ofte ligger.

Med RIOT 14 mm power band får du en elastik, der er udviklet til dykkere, som vil have maksimal effektivitet uden at gå på kompromis med kontrol.


Maksimal energi – uden unødvendigt stræk

En af de største fordele ved RIOT 14 er, at den ikke kræver ekstreme stretch-ratios for at levere høj performance. Allerede ved 250 % stræk genererer elastikken en trækkraft på ca. 17,9 kg, og ved 300 % når den op på 21 kg.

Det betyder i praksis:

  • Mindre belastning på udstyr og skudline

  • Længere levetid på elastikkerne

  • Mere ensartede skud

Du får altså masser af power – uden at skulle “overkøre” dit setup.


Hurtig acceleration – hvor det virkelig gælder

RIOT 14 er designet til at levere maksimal energi i de første meter af skuddet. Det er netop her, acceleration er vigtigst, især når du skyder på fisk tæt på eller i bevægelse.

Resultatet er:

  • Hurtigere spydhastighed

  • Bedre penetration

  • Øget præcision


Optimeret konstruktion

Elastikken er bygget op med fokus på både performance og holdbarhed:

  • Klar kerne → maksimal energiudnyttelse

  • Mørkeblå coating → beskytter mod slid og UV

  • 2,0 mm indvendig diameter → høj energireturnering

  • Camouflage-effekt → mindre synlighed under vand

Den mørke yderside gør samtidig elastikken mere diskret, hvilket kan være en fordel i klart vand og ved sky fisk.


Hvem er RIOT 14 til?

RIOT 14 er et oplagt valg til:

  • Undervandsjægere, der vil have mere fart i skuddet

  • Dykkere, der ønsker effektiv power uden ekstrem opspænding

  • Både klassiske setups og roller/invert systemer


Kort sagt

RIOT 14 er ikke bare en elastik med høj trækkraft – det er en elastik, der er optimeret til realistisk brug i vandet.

Den leverer kraft der, hvor det tæller, samtidig med at den er mere skånsom for både udstyr og dykker.


💡 Hvis du vil have hjælp til at vælge den rigtige længde eller opsætning til din harpun, er du altid velkommen til at tage fat i os.